Isparta Valiliği
Isparta Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Isparta Valiliği
Isparta Valiliği

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU SÜRESİ 15 HAZİRAN 2019’DA SONA ERİYOR

22 Mayıs 2019
İMAR BARIŞI BAŞVURUSU   SÜRESİ   15 HAZİRAN 2015’TE SONA ERİYOR

1-İmar Barışı başvuru süresi 15 Haziran 2019 tarihinde sona eriyor. Bugüne kadar ilimizde 34.580 başvuru yapılmış olup 32.315 belge üretilmiş ve 96.500.00TL ödeme yapılmıştır.

Başvurular 21780 adedi Isparta merkez için yapılmış olup ger kalan başvurular ilçe ve köylerden yapılmıştır. Yapı Kayıt Belgesi başvuru yapılan yapıların sadece %38’i tümüyle ruhsatsız olan “Binanın Tamamı Başvurusu” kapsamında olup %62’si yapı içindeki bağımsız bölümler için yapıldığı görülmektedir.

2-Yapı kayıt belgesi alan 1038 vatandaşımızın su aboneliği, 860 vatandaşımızın doğalgaz aboneliği yapılmış olup bu konudaki mağduriyetleri giderilmiştir.

                İmar Barışı başvuruları 31.12.2017’den önce yapılmış yapıları kapsamakta olup, bu tarihten sonraki yapılan ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıları kesinlikle kapsamamaktadır. Buna ilişkin ilgili idarelerin ve müdürlüğümüzün inceleme denetimleri devam etmekte olup, tespit edilenler Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

3-Yapı kayıt belgesi olan 1140 başvuru sahibi, bedelini yatırarak tapu işlemlerini gerçekleştirmiş olup, tapu sürecinde sıkıntı yaşanmaması için tüm bilgilerin (ada, parsel, yüzölçümü,  kat adedi vb.) kesinlikle doğru olması gerekmektedir.

Bu konuda eksik, yanlış bilgi bulunuyorsa sistem üzerinden düzeltilebilmektedir.

4-Ücret iadesi işlemleri, fazla ödeme yapılan ya da mükerrer ödeme yapılan başvurular için yapılmaktadır.

Yeni alan kazanılan yapılar, mevcut kullanım alanını değiştiren yapılar ve ruhsatsız tüm yapılar için başvuru yapılması gerekmektedir.

Kat mülkiyeti, cins değişikliği vs işlemler için tüm paydaşların imzası alınarak hazırlanan mimari proje ve özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı ile birlikte müracaatta bulunulur. Yapı Kayıt Belgesi için ödenen meblağ kadar bir bedel Hazine ve Maliye Bakanlığının merkez muhasebe  birimi hesabına yatırılır.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır